Uspeh studenata ETF-a na hakatonu posvećenom predviđanju zagađenosti vazduha

Studenti Odseka za signale i sisteme Pavle Šoškić (kapiten tima), Nikola Maksić, Marko Skakun i Đorđe Marjanović pobednici su prvog hakatona koji je održan u organizaciji Studentske unije matematičara (SUMA), pri Matematičkom fakultetu u Beogradu. Drugo mesto je takođe zauzeo tim čija su tri člana sa treće godine Odseka za signale i sisteme: Stefan Stepanović, Mladen Bašić, Damjan Denić i Srđan Radović (FTN Novi Sad). Na finalu hakatona je učestovalo ukupno 10 timova sa 5 tehničkih i prirodno-matematičkih fakulteta od ukupno 59 timova koliko je započelo takmičenje u kvalifikacijama.

Tema hakatona je vrlo aktuelan problem zagađenosti vazduha, a studenti su imali zadatak da svojim rešenjima omoguće predviđanja vrednosti njegovog kvaliteta na osnovu meteoroloških i pojedinih izvedenih parametara. Pobednički tim je za samo 24 sata, koristeći trenutne vrednosti zagađenja i aktuelne meteorološke podatke koji dolaze iz lokalnih mernih stanica, napravio aplikaciju koja predviđa zagađenje vazduha tokom sledećih 10 dana.