Navigacija

Nauka

Naučnoistraživačka delatnost Elektrotehničkog fakulteta

Od svog nastanka Univerzitet u Beogradu – Elektrotehnički fakultet, pored nastavne delatnosti, neguje i naučnoistraživački rad. Visoki kvalitet i organizacija nastave na svim nivoima studija, naučnoistraživačka delatnost sa značajnim rezultatima na svetskom nivou, dobra saradnja sa domaćim i stranim naučnoistraživačkim organizacijama kao i sa privredom, obezbeđuju vodeće mesto našeg fakulteta u oblasti elektrotehnike i računarstva u Republici Srbiji. Veliki broj diplomiranih inženjera sa Fakulteta danas zauzimaju vodeće pozicije u naučnoistraživačkim ustanovama, kako u Republici Srbiji, tako i u inostranstvu.

Odbor za akreditaciju naučnoistraživačkih organizacija Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, 13. aprila 2021. godine doneo je odluku o akreditaciji Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu za obavljanje naučnoistraživačke delatnosti broj 660-01-00014/44. Fakultet realizuje svoju naučnoistraživačku delatnost u skladu sa ovom akreditacijom.

Imajući u vidu postojeći formalno-pravni okvir i tekuće stanje na Fakultetu, u januaru 2021. godine Fakultet je usvojio Program naučnoistraživačkog rada za period od 2021. do 2025. godine, gde su definisane strategije razvoja naučnoistraživačke delatnosti, ciljevi i planovi naučnoistraživačkih delatnosti, kao i program rada po istraživačkim oblastima.

Naučno istraživačke oblasti Fakulteta su:

  1. Alternativni izvori energije;
  2. Biomedicinsko inženjerstvo i tehnologije;
  3. Elektroenergetski sistemi:
                 3.1 Elektroenergetske mreže i sistemi;
                 3.2 Elektroenergetska postrojenja i oprema;
                 3.3 Obnovljivi izvori energije;
  4. Elektromagnetika, antene i mikrotalasi;
  5. Elektronika;
  6. Električna kola, sistemi i obrada signala;
  7. Energetski pretvarači i pogoni;
  8. Matematičke metode u elektrotehnici i računarstvu;
  9. Medicinska nuklearna tehnika;
  10. Merenja u elektrotehnici;
  11. Multimedijalne telekomunikacije;
  12. Optoelektronika i laserska tehnika;
  13. Računarska tehnika i informatika;
  14. Savremeni materijali i tehnologije;
  15. Softversko inženjerstvo;
  16. Telekomunikacije i informacione tehnologije:
                 16.1 Telekomunikacije;
                 16.2 Tehnička akustika;
  17. Upravljanje sistemima i obrada signala;
  18. Fizička elektronika:
                 18.1 Mikroelektronika;
                 18.2 Fizika i tehnika plazme.

Istraživanja na Fakultetu finansiraju se po osnovu institucionalnog finansiranja od strane Vlade i nadležnih ministarstava, kroz Fond za nauku i Fond za inovacionu delatnost Republike Srbije, kao i kroz pozive međunarodnih programa Horizon Europe, Horizon 2020, Danube Regional Strategy, EIT, UNDP, EUREKA, Erasmus+, itd.

Na Fakultetu postoji oko 60 naučnoistraživačkih laboratorija.
Pogledajte kratke video-zapise o laboratorijama i istraživačkim grupama na Elektrotehničkom fakultetu.
Laboratorija za ispitivanje uslova radne okoline je akreditovana (tekuća akreditacija je od 30.08.2021. godine, važi 5 godina, a izdata je od strane Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, rešenje br. 164-02-00217/2021-01).

Fakultet ima naučnoistraživačku saradnju sa drugim univerzitetima i fakultetima, velikim brojem domaćih naučnih i razvojnih instituta, državnim organima i javnim preduzećima. Saradnja sa drugim naučnoistraživačkim institucijama, kako u Republici Srbiji tako i u inostranstvu, rezultuje zajedničkim istraživačkim projektima i gostovanjima poznatih svetskih stručnjaka iz raznih oblasti elektrotehnike i računarstva, a doprinosi i bržoj i uspešnijoj diseminaciji rezultata istraživanja.
Pogledajte veb stranice naučnoistraživačkih projekata realizovanih na Elektrotehničkom fakultetu.

Fakultet svojim nastavnim programima, naučnoistraživačkim radom i istraživačkom infrastrukturom omogućava kvalitetno školovanje studenata na master i doktorskim studijama. Studenti doktorskih studija se uključuju ili su uključeni u sve aktuelne naučnoistraživačke projekte Fakulteta. Posebna pažnja se posvećuje razvoju karijere najmlađih istraživača kroz njihovo uključivanje u međunarodnu naučnoistraživačku saradnju i međunarodne projekte, kao i slanje u renomirane inostrane/partnerske naučnoistraživačke institucije, što im omogućava uvid u savremene naučne tokove. Uključivanje mladih istraživača u Evropski istraživački prostor je od strateškog interesa za Fakultet.

Univerzitet u Beogradu – Elektrotehnički fakultet ima strateški cilj da poveća kvalitet i broj rezultata naučnoistraživačkog rada, da poboljša postojeću naučnoistraživačku infrastrukturu, kao i da doprinese praktičnoj primeni naučnih rezultata. Fakultet će nastaviti da stremi tim ciljevima i u narednom periodu.