Успех студената ЕТФ-а на хакатону посвећеном предвиђању загађености ваздуха

Студенти Одсека за сигнале и системе Павле Шошкић (капитен тима), Никола Максић, Марко Скакун и Ђорђе Марјановић победници су првог хакатона који је одржан у организацији Студентске уније математичара (СУМА), при Математичком факултету у Београду. Друго место је такође заузео тим чија су три члана са треће године Одсека за сигнале и системе: Стефан Степановић, Младен Башић, Дамјан Денић и Срђан Радовић (ФТН Нови Сад). На финалу хакатона је учестовало укупно 10 тимова са 5 техничких и природно-математичких факултета од укупно 59 тимова колико је започело такмичење у квалификацијама.

Тема хакатона је врло актуелан проблем загађености ваздуха, а студенти су имали задатак да својим решењима омогуће предвиђања вредности његовог квалитета на основу метеоролошких и појединих изведених параметара. Победнички тим је за само 24 сата, користећи тренутне вредности загађења и актуелне метеоролошке податке који долазе из локалних мерних станица, направио апликацију која предвиђа загађење ваздуха током следећих 10 дана.