Tim "Strawberry energy" postigao veliki uspeh

Tim studenata Univerziteta u Beogradu, "Strawberry energy", postigao je veliki uspeh na manifestaciji "Nedelja održivog razvoja" koju je Evropska Komisija organizovala u Briselu od 11. do 15. aprila 2011.

Javni solarni punjač mobilnih telefona koji je ovaj tim u potpunosti samostalno osmislio i  realizovao - "Strawberry Drvo" se izdvojio iz jake konkurencije zbog svoje inovativnosti i važnosti ideje koju projekat promoviše.

"Nedelja održivog razvoja" je izuzetno značajna manifestacija koja okuplja najveća evropska imena sa energetske scene. Tim "Strawberry energy" je jedini studentski tim i jedini dolazi iz zemlje koja nije članica Evropske Unije. U takmičarskom delu za prvo mesto su se, pored našeg tima, borile multinacionalne kompanije i velike organizacije. Od prijavljenih 309 projekata, solarni punjač mobilnih telefona privukao je pažnju Evropske Komisije koja je omogućila najveću vidljivost projekta kroz poziv za postavljanje punjača u Briselu.

Tim "Strawberry energy" je svojim projektom osvojio prvu nagradu u kategoriji promocije smanjenja javne potrošnje. Ukupno je dodeljeno šest nagrada, po jedna za svaku od kategorija. Svečanost proglašenja pobednika održana je 12. aprila 2011. godine.

Put u Brisel je trajao od 8. do 18. aprila 2011, a učestvovanje na manifestaciji omogućile su brojne javne institucije i privatna preduzeća. Do sada su tim podržali Opština Obrenovac, Poslovno-tehnološki inkubator tehničkih fakulteta, TE Nikola Tesla, EPS, TE Kostolac, ENEL PS, Sekretarijat za zaštitu životne sredine grada Beograda, Aerodrom Nikola Tesla, JAT, Privredna komora Srbije - Kancelarija u Briselu, Agencija za energetsku efikasnost, Ministarstvo spoljnih poslova i naša Ambasada u Briselu.

"Strawberry energy" je tim talentovanih mladih ljudi okupljenih oko zajedničkog cilja. Pored istraživanja i razvoja u oblasti obnovljivih izvora energije, bave se edukacijom ljudi i promocijom zelenih tehnologija.

Tim se sastoji od 9 studenata različitih fakulteta Univerziteta u Beogradu. Budući da je priroda projekta multidisciplinarna i da su za uspešnu realizaciju bila neophodna znanja i iskustva iz mnogih naučnih oblasti, tim je sastavljen od studenata sa različitih fakulteta. Tim čine:

• Miloš Milisavljević, elektrotehnički fakultet, IV godina, energetika
  • Bojana Borković, fakultet organizacionih nauka, III godina