Navigacija

OPTIMALNI ČITAČ MAGNETSKIH MEMORIJA. KADA I KAKO PATENTIRATI IZUME?

Vreme 16. april 2024. 12:00
Predavač Prof. Aleksandar Kavčić
Organizator Elektrotehnički fakultet u Beogradu i Akademija inženjerskih nauka Srbije
Mesto Sala 57

Biografija: Profesor Kavčić je trenutno pridruženi profesor elektrotehnike na Univerzitetu Karnegi Melon u Pitsburgu, a predavao je na Univerzitetu Havaji u Manoi, Hongkongu kao i na Harvardu. Univerzitet na kome je doktorirao, Karnegi Melon, dobio je je jednu od najvećih odšteta u istoriji univerziteta u sudskom postupku protiv preduzeća Marvell Technology Group zbog krađe i korišćenje patenta, koji je Kavčić opisao u svojoj doktorskoj disertaciji. Patent je dobio široku primenu u industriji magnetskih memorija.

Profesor Kavčić je i filantrop i osnivač fondacije Alek Kavčić, čiji osnovni ciljevi su promocija obrazovanja i nauke.

Upisao je elektrotehniku u Beogradu, a završio u Bohumu (Nemačka).
Doktorirao je elektrotehniku na Karnegi Melon Univerzitetu u Americi.
Dobitnik je IEEE nagrade za najbolji rad 2005. godine u oblasti procesiranja signala za memorije, IEEE Fellow priznanja 2018, kao i dva priznanja za ličnost godine u Srbiji 2021. i 2022.

Predavanje: OPTIMALNI ČITAČ MAGNETSKIH MEMORIJA. KADA I KAKO PATENTIRATI IZUME?

Predstavićemo problem čitanja signala sa magnetskih memorija onako kako je on izgledao ranih 1990ih godina, i poći tragom rešavanja problema upravo onako kako se to dešavalo pre 3 decenije. Tada, dakle pre 30 godina, je broj tranzistora (računarskih jedinica) koji se mogao ugraditi u čip bio MILION puta manji nego danas, a pod tim graničnim uslovima je trebalo naći rešenje.

Osvrnućemo se na razvoj tehnologije koji je doprineo usvajanju tehnološkog rešenja ranih 2000ih godina i enormnom finansijskom uspehu ovog izuma, ali ćemo i sasvim realno proceniti budućnost ovog izuma u sledećoj deceniji.

Imate izum? Patentirati ili ne? Ko treba da patentira? Sa kojim ciljem? Bili Vi izumitelj, ili možda investiror u tehnološki razvoj, Vi svakako morate biti svesni izuzetno velike verovatnoće da Vaš patent propadne, a da dotični izum nikada ne dočeka da bude implementiran u nekom proizvodu.

Osvrnućemo se na sve zamke patentiranja, kao i na okolnosti pod kojima treba patentirati i šta zapravo očekivati. Videćemo da odluke o patentiranju ne treba donositi olako, i da je tu potrebno mnogo više planiranja i poznavanja tržišnih uslova nego što to naprvi pogled izgleda.