Dopler radari u medicini i inteligentnim zgradama

Predavač Olga Borić–Lubecke
Organizator ETF-BGD i AINS
Mesto Sala 61

Predavanje u organizaciji ETF-BGD i AINS:

Dopler radari u medicini i inteligentnim zgradama

Dopler radari pružaju mogućnost merenja parametara rada srca i disanja bez fizičkog kontakta, kroz odeću i posteljinu. Uspešno se mogu odrediti, izmedju ostalog, brzina disanja, otkucaji srca, položaj tela, i indirektne mere poput disajnog volumena i krvnog pritiska. Takva merenja mogu da se koriste za bežično praćenje zdravstvenog stanja, kao i prisustva i broja korisnika u inteligentnim zgradama. Ovo predavanje će dati pregled tekućih dostignuća u oblasti Dopler radara za primene u medicini i u smanjenju potrošnje energije za inteligentne zgrade, uključujući senzore za rad srca i disanja, kvaliteta sna, kao i za prisustvo/odsustvo, broj i aktivnost osoba u zgradama.

Olga Borić–Lubecke je diplomirala na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu 1989. godine, magistrirala na California Institute of Technology 1990. godine, i doktorirala na UCLA-ju 1995. godine. Radila je u Jet Propulsion Laboratory u Pasadeni u Kaliforniji, u Instututu RIKEN u Sendai, Japanu, i u Bell Labs, Lucent-u, pre odlaska na Elektrotehnički fakultet na Univerzitetu na Havajima, gde je redovni profesor. Objavila je preko 250 radova, dve knjige i četiri poglavlja u knjigama, i osnovala tri start-up preduzeća. Njeni studenti su dobili više nagrada za najbolje radove na IEEE konferencijama. Bila je urednik časopisa IEEE Microwave and Wireless Components Letters od 2012. do 2015. godine, a od 2015 do 2017 je bila urednik časopisa IEEE MTT Transactions. Prof. Borić–Lubecke je IEEE Fellow, Fulbright stipendista i inostrani član AINS.