Доплер радари у медицини и интелигентним зградама

ПредавачОлга Борић–Lubecke
ОрганизаторЕТФ-БГД и АИНС
МестоСала 61

Предавање у организацији ЕТФ-БГД и АИНС:

Доплер радари у медицини и интелигентним зградама

Доплер радари пружају могућност мерења параметара рада срца и дисања без физичког контакта, кроз одећу и постељину. Успешно се могу одредити, измедју осталог, брзина дисања, откуцаји срца, положај тела, и индиректне мере попут дисајног волумена и крвног притиска. Таква мерења могу да се користе за бежично праћење здравственог стања, као и присуства и броја корисника у интелигентним зградама. Ово предавање ће дати преглед текућих достигнућа у области Доплер радара за примене у медицини и у смањењу потрошње енергије за интелигентне зграде, укључујући сензоре за рад срца и дисања, квалитета сна, као и за присуство/одсуство, број и активност особа у зградама.

Олга Борић–Lubecke је дипломирала на Електротехничком факултету у Београду 1989. године, магистрирала на California Institute of Technology 1990. године, и докторирала на UCLA-ју 1995. године. Радила је у Jet Propulsion Laboratory у Пасадени у Калифорнији, у Инстутуту РИКЕН у Сендаи, Јапану, и у Bell Labs, Луцент-у, пре одласка на Електротехнички факултет на Универзитету на Хавајима, где је редовни професор. Објавила је преко 250 радова, две књиге и четири поглавља у књигама, и основала три start-up предузећа. Њени студенти су добили више награда за најбоље радове на IEEE конференцијама. Била је уредник часописа IEEE Microwave and Wireless Components Letters од 2012. до 2015. године, а од 2015 до 2017 је била уредник часописа IEEE МТТ Transactions. Проф. Борић–Lubecke је IEEE Fellow, Fulbright стипендиста и инострани члан АИНС.