Optimizacije u programskom prevodiocu LLVM

Mesto Teams

Apstrakt predavanja:

Drage studentkinje i studenti,

U sredu 13.04.2022. u 16 časova održaće se predavanje na temu optimizacija u programskom prevodiocu LLVM o čemu će govoriti Đorđe Todorović, senior inženjer kompanije SYRMIA i aktivni učesnik u razvoju projekta LLVM u zajednici otvorenog koda. Predavanju možete pristupiti preko sledećeg linka na platformi MS Teams:

Kompajlerska infrastruktura LLVM predstavlja skup cutting-edge tehnologija iz oblasti prevođenja programskih jezika. Prevodioci bazirani na LLVM-u mogu prevoditi razne jezike kao što su C i C++, Swift, Rust, i mnoge druge. Ovi kompajleri se nameću kao vodeći po pitanju performansi za razne hardverske konfiguracije, te kompanije kao što su Apple, Google, Facebook, Cisco, AMD, itd, baš LLVM koriste kao primaran kompajler za svoje produkte.

Neke optimizacije samog koda se vrše na međukodu koji nazivamo LLVM IR, i one važe za svaku vrstu hardvera. Neke optimizacije, pak, mogu imati smisla samo za određenu vrstu hardvera, te se iste izvode na samom asembleru. Ako želiš da naučiš nešto novo o programskim prevodiocima i LLVM- u, optimizacijama i ubrzavanju krajnjeg izvršnog koda, vidimo se na predavanju!

U toku predavanja će, takođe, biti predstavljene i mogućnosti stipendiranja u okviru kompanije Syrmia, izrade diplomskih i master radova, kao i rada na projektima poput LLVM-a.

O kompaniji:

Kompanija Syrmia se bavi sistemskim softverom u različitim domenima: razvoj sistemskih biblioteka, softverskih alata, programskih prevodilaca i simulatora, softvera za mašinsko učenje, softvera za grafičke kartice, kao i softvera u automobilskoj industriji. Ima oko 200 zaposlenih u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Banja Luci. Više informacija možete pronaći www.syrmia.com.