Оптимизације у програмском преводиоцу LLVM

МестоTeams

Апстракт предавања:

Драге студенткиње и студенти,

У среду 13.04.2022. у 16 часова одржаће се предавање на тему оптимизација у програмском преводиоцу LLVM о чему ће говорити Ђорђе Тодоровић, сениор инжењер компаније SYRMIA и активни учесник у развоју пројекта LLVM у заједници отвореног кода. Предавању можете приступити преко следећег линка на платформи MS Teams:

Компајлерска инфраструктура LLVM представља скуп cutting-edge технологија из области превођења програмских језика. Преводиоци базирани на LLVM-у могу преводити разне језике као што су C и C++, Swift, Rust, и многе друге. Ови компајлери се намећу као водећи по питању перформанси за разне хардверске конфигурације, те компаније као што су Apple, Google, Facebook, Cisco, AMD, итд, баш LLVM користе као примаран компајлер за своје продукте.

Неке оптимизације самог кода се врше на међукоду који називамо LLVM IR, и оне важе за сваку врсту хардвера. Неке оптимизације, пак, могу имати смисла само за одређену врсту хардвера, те се исте изводе на самом асемблеру. Ако желиш да научиш нешто ново о програмским преводиоцима и LLVM- у, оптимизацијама и убрзавању крајњег извршног кода, видимо се на предавању!

У току предавања ће, такође, бити представљене и могућности стипендирања у оквиру компаније Syrmia, израде дипломских и мастер радова, као и рада на пројектима попут LLVM-а.

О компанији:

Компанија Syrmia се бави системским софтвером у различитим доменима: развој системских библиотека, софтверских алата, програмских преводилаца и симулатора, софтвера за машинско учење, софтвера за графичке картице, као и софтвера у аутомобилској индустрији. Има око 200 запослених у Београду, Нишу, Новом Саду и Бања Луци. Више информација можете пронаћи www.syrmia.com.