Upravljanje frekvencijom mreže u elektroenergetskim sistemima izraženo promenjive/smanjenje inercije

Vreme 29. decembar 2018. 11:00
Predavač Prof. Dr.-Ing. Vladimir Terzija, Humboldt Fellow, The University of Manchester, UK
Mesto Sala 61, Elektrotehnički fakultet

Kratak sadržaj predavanja:

Dobro poznati trend povezivanja generatora na elektroenergetsku mrežu preko invertora uslovio je niz tehničkih problema, pri čemu je upravljanje frekvencijom mreže jedan od njih. Razlog za to je promenjiva, odnosno umanjena inercija sistema, što se ogleda u bržem propadu sistemske frekvencije za zadati poremećaj tipa debalansa aktivnih snaga u mreži. Posledica toga je da klasični generatori nisu u stanju da putem primarne regulacije zadovolje očekivani odživ mreže. Drugim rečima, ako se ništa ne bi preduzelo, frekvencija bi opala ispod standardom propisane vrednosti. Cilj seminara je da se prikaže jedno rešenje za upravljanje frekvencijom sistema u uslovima snižene inercije istog. Rešenje je bazirano na primeni PMU tehnologije, ICT i jednog algoritamskog rešenja koje će biti prikazano. Poseban cilj predavanja je da se prikaže kako je jedno takvo rešenje testirano u laboratorijskim uslovima uz korišćenje Real-Time Digital Simulatora (RTDS).
Seminar će biti izložen na srpskom jeziku.

Biografija predavača:

Vladimir Terzija (M’95, SM’00, F’16) je magistrirao i doktorirao na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Trenutno je redovni professor na Univerzitetu u Mančesteru u Velikoj Britaniji, kao i gostujući profesor na univerzitetima u Beogradu, Jinanu (Kina) i Kuala Lumpuru (Malezija). Kao Humboldt Research Fellow proveo je nekoliko godina svoga istraživačkoga rada na uglednim akademskim institucijama u Nemačkoj. Osim toga, više od pola decenije je proveo radeći u industriji, u kompaniji ABB u Nemačkoj, kao ekspert iz oblasti stanične automatizacije i zaštite srednjenaponskih mreža. Profesor Terzija trenutno rukovodi istraživačkim timom od 10 doktoranata i 5 postdoktoranta. Autor je preko 350 stručnih radova i nekoliko knjiga monografskog karaktera. Izvestilac je Cigre radne grupe New Challenges for Frequency Protection (WGB5.57) i član nekoliko IEEE radnih grupa. 2009. godine je prvi put u istoriji Velike Britanije integrisao prvi Phasor Measurement Unit u jedan od postojećih WAMPAC sistema u Evropi. Od 1. oktobra 2015. preuzima odgovornost glavnog urednika (Editor in Chief) International Journal of Electrical Power and Energy Systems (popularni „žuti”).