Prezentacija projekta „Nacionalna mreža za kontinualno i automatizovano praćenje značajnih parametara iz domena zaštite životne sredine“

Vreme 21. novembar 2018. 16:00
Predavač Prof. dr Aleksandar Nešković Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Beogradu
Mesto Sala 3/0, Sava Centar, Milentija Popovića 9, 11070 Beograd, Srbija

Praćenje parametara kvaliteta životne sredine, kao što su zračenja i zagađenja, zahteva postavljanje velikog broja senzora (merača, sondi...) na terenu. Postojeća rešenja su uglavnom bazirana na izgradnji nezavisnih mreža (za svaki tip parametra/senzora posebna mreža) ili samostalni rad senzora, bez integracije u neku mrežu. Cilj projekta je predlog tehničkog rešenja uz analizu ekonomske i društvene opravdanosti izgradnje integrisanog nacionalnog sistema za kontinualan monitoring parametara okruženja za potrebe zaštite životne sredine. Projektovano rešenje definiše ekonomski efikasan i dugoročno održiv razvoj sistema za monitoring okruženja sa stanovišta zaštite životne sredine (jonizujuće i nejonizujuće zračenje, zagađenje vazduha i vode, nivo alergena, ...) zasnovanog na primeni savremenih informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) za potrebe umrežavanja i kontrole rada mernih uređaja, odnosno prikupljanje, prenos, skladištenje i analizu parametara okruženja. Integracijom i unapređenjem postojećih specijalizovanih mreža za praćenje određenih tipova zagađenja, treba da se smanje troškovi izgradnje i održavanja, značajno proširi i poveća kvalitet pokrivanja i mogućnosti ovih sistema, ali i podrži praćenje parametara za koje se trenutno ne obavlja monitoring. Primena znatno gušće mreže senzora omogućiće sveobuhvatno vremensko-prostorno praćenje stanja okruženja, uz detekciju, lokalizaciju i predikciju pojave zagađenja. Sistem treba da omogući pravovremeno i potpuno obaveštavanje javnosti primenom savremenih IKT.

Institucije koje učestvuju na projektu:

Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Beogradu

Institut za nuklearne nauke Vinča, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju

Institut za fiziku, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju

Projekat je finansiran od strane Ministarstva zaštite životne sredine – Zeleni fond (401-00-698/3/2018-05).