NIKOLA TESLA Život i delo

Vreme 30. jun 2015. 01:00
Predavač Prof.dr Milić Stojić, profesor Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, u penziji
Mesto Amfiteatar 65, ETF

povodom događaja "Tesla dani na Putevima Tesle"

Sadržaj:

Poreklo i životni put Nikole Tesle od Gospića, Graca, Maribora, Praga, Budimpešte, Pariza, Strazbura do Sjedinjenih Država Amerike. Pronalazak indukcionog motora i doprinos razvoju polifaznog sistema naizmeničnih struja. Razvoj struja visokih učestanosti. Teslin transformator. Pronalazak katarka antene sa zatezama i četiri kola u rezonanci: prenos signala na daljinu i početak razvoja radija. Patenti Nikole Tesle u korićenju visofrekventnih naizmeničnih struja i patenti u mašinskoj industriji. Prenos upravljačkih signala na daljinu – telemetrija. Uloga Đorđa Stanojevića u promovisanju dela Nikole Tesle u Kraljevini Srbiji. Priznanja delu Nikole Tesle u Jugoslaviji i svetu. „Tesla“, jedinica magnetne indukcije. Biografija: Profesor Milić Stojić je rođen u Užicu 1940. godine, gde je završio gimnaziju 1958. godine. Profesionalnu karijeru započeo je 1963. godine u Institutu za nuklearne nauke u Vinči. Profesor Stojić je držao predavanja u redovnoj i postdiplomskoj nastavi na elektrotehničkim i tehničkim fakultetima u Nišu, Banjoj Luci, Istočnom Sarajevu, Novom Sadu i Kragujevcu, i neprekidno u toku 38 godina na Vazduhoplovno-tehničkoj vojnoj akademiji (VTVA) u Žarkovu. Naučni rad profesora Stojića posvećen je teoriji stabilnosti, osetljivosti dinamičkih sistema, računarskoj simulaciji u upravljanju u realnom vremenu elektromotornim pogonima i industrijskim procesima. Objavio je blizu 200 naučnih radova od čega više od polovine na engleskom i ruskom jeziku. Profesor Stojić je ostvario više tehničkih ostvarenja u projektima koje je Elektrotehnički fakultet radio za potrebe privrede, samostalnih instituta, Ministarstva nauke i Vojske Srbije. Profesor Stojić je posebno posvećen Društvu za elektroniku, telekomunikacije, računare, automatiku i nuklearnu tehniku (ETRAN), čiji je bio predsednik u dva izborna perioda. Za svoj rad, naučni, nastavni i javni, profesor Milić Stojić je dobio više priznanja od kojih najglavnija: Orden rada sa zlatnim vencem, Oktobarsku nagradu grada Beograda, nagradu za najbolji rad na Međunarodnj konferenciji za računarstvo (IFIP), tri nagrade „Dušan Mitrović“ za najbolje radove na ETRAN-u, nagradu „Profesor Branko Raković“ za najbolje radove publikovane u časopisu IEEE Transaction on Industrial Electronics i Teslinu nagradu za vrhunsko tehničko ostvarenje. Profesor Stojić je oženjen, njegova supruga Radmila, sinovi Radoje i Đorđe i kći Borjana su svi inženjeri elektrotehnike. Ima dve unuke Milenu (16) i Milicu (9).