НИКОЛА ТЕСЛА Живот и дело

Време30. јун 2015. 01:00
ПредавачПроф.др Милић Стојић, професор Електротехничког факултета у Београду, у пензији
МестоAмфитеатaр 65, ЕТФ

поводом догађаја "Тесла дани на Путевима Тесле"

Садржај:

Порекло и животни пут Николе Тесле од Госпића, Граца, Марибора, Прага, Будимпеште, Париза, Стразбура до Сједињених Држава Америке. Проналазак индукционог мотора и допринос развоју полифазног система наизменичних струја. Развој струја високих учестаности. Теслин трансформатор. Проналазак катарка антене са затезама и четири кола у резонанци: пренос сигнала на даљину и почетак развоја радија. Патенти Николе Тесле у корићењу висофреквентних наизменичних струја и патенти у машинској индустрији. Пренос управљачких сигнала на даљину – телеметрија. Улога Ђорђа Станојевића у промовисању дела Николе Тесле у Краљевини Србији. Признања делу Николе Тесле у Југославији и свету. „Тесла“, јединица магнетне индукције. Биографија: Професор Милић Стојић је рођен у Ужицу 1940. године, где је завршио гимназију 1958. године. Професионалну каријеру започео је 1963. године у Институту за нуклеарне науке у Винчи. Професор Стојић је држао предавања у редовној и постдипломској настави на електротехничким и техничким факултетима у Нишу, Бањој Луци, Источном Сарајеву, Новом Саду и Крагујевцу, и непрекидно у току 38 година на Ваздухопловно-техничкој војној академији (ВТВА) у Жаркову. Научни рад професора Стојића посвећен је теорији стабилности, осетљивости динамичких система, рачунарској симулацији у управљању у реалном времену електромоторним погонима и индустријским процесима. Објавио је близу 200 научних радова од чега више од половине на енглеском и руском језику. Професор Стојић је остварио више техничких остварења у пројектима које је Електротехнички факултет радио за потребе привреде, самосталних института, Министарства науке и Војске Србије. Професор Стојић је посебно посвећен Друштву за електронику, телекомуникације, рачунаре, аутоматику и нуклеарну технику (ЕТРАН), чији је био председник у два изборна периода. За свој рад, научни, наставни и јавни, професор Милић Стојић је добио више признања од којих најглавнија: Орден рада са златним венцем, Октобарску награду града Београда, награду за најбољи рад на Међународнј конференцији за рачунарство (IFIP), три награде „Душан Митровић“ за најбоље радове на ЕТРАН-у, награду „Професор Бранко Раковић“ за најбоље радове публиковане у часопису IEEE Transaction on Industrial Electronics и Теслину награду за врхунско техничко остварење. Професор Стојић је ожењен, његова супруга Радмила, синови Радоје и Ђорђе и кћи Борјана су сви инжењери електротехнике. Има две унуке Милену (16) и Милицу (9).