DESIGN OF AN ENERGY-EFFICIENT PROCESSOR WITH INTEGRATED SUPPLY REGULATION

Vreme 08. maj 2014. 13:20
Predavač prof. dr Borivoje Nikolić, Department of EECS University of California at Berkeley, USA
Organizator Katedra za Elektroniku
Mesto sala 61, Elektrotehnički fakultet, Bulevar kralja Aleksandra 73, Beograd

IEEE Distinguished Lecture

Sadržaj predavanja

U ovom predavanju će biti predstavljen dizajn energetski efikasnog mikroprocesora u kome su korišćene brojne tehnike kojima je obezbeđen rad u širokom opsegu napona. Implementacija je bazirana na open Berkeley RISC-V arhitekturi. Potreban dinamički opseg napona i skaliranje učestanosti, uz energetsku efikasnost, omogućeni su implementacijom integrisanog SC (switched-capacitor) DC-DC konvertora. Projektovana je memorija koja se bazira na SRAM-u i radi u širokom opsegu napona napajanja, od 0.45 V do 1V. Tehnike kojima je obezbeđen rad SRAM-a sa malim naponima su: korišćenje 8T memorijske ćelije, tehnike podrške (assist techniques) i diferencijalno čitanje. Biće reči i o mapiranju ovog procesora u 28nm FD (fully-depleted) SOI tehnologiji.

Biografija predavača

Borivoje Nikolić je diplomirao i magistrirao na ETF-u u Beogradu 1992. i 1994. godine, respektivno, gde je neko vreme radio kao asistent. Dve godine je radio u Silicon Systems, Inc, Texas Instruments Storage Products Group. Doktorirao je na University of California at Davis 1999. godine. Nakon toga je počeo da predaje na University of California, Berkeley i sada je redovni profesor. Trenutno je i naučni direktor u Berkeley Wireless Research Center. Bavi se projektovanjem digitalnih i analognih integrisanih kola, kao i VLSI implementacijom komunikacionih i algoritama za obradu signala.