DESIGN OF AN ENERGY-EFFICIENT PROCESSOR WITH INTEGRATED SUPPLY REGULATION

Време08. мај 2014. 13:20
Предавачпроф. др Боривоје Николић, Department of EECS University of California at Berkeley, USA
ОрганизаторКатедра за Електронику
Местосала 61, Електротехнички факултет, Булевар краља Александра 73, Београд

IEEE Distinguished Lecture

Садржај предавања

У овом предавању ће бити представљен дизајн енергетски ефикасног микропроцесора у коме су коришћене бројне технике којима је обезбеђен рад у широком опсегу напона. Имплементација је базирана на open Berkeley RISC-V архитектури. Потребан динамички опсег напона и скалирање учестаности, уз енергетску ефикасност, омогућени су имплементацијом интегрисаног SC (switched-capacitor) DC-DC конвертора. Пројектована је меморија која се базира на SRAM-у и ради у широком опсегу напона напајања, од 0.45 V до 1V. Технике којима је обезбеђен рад SRAM-а са малим напонима су: коришћење 8T меморијске ћелије, технике подршке (assist techniques) и диференцијално читање. Биће речи и о мапирању овог процесора у 28nm FD (fully-depleted) SOI технологији.

Биографија предавача

Боривоје Николић је дипломирао и магистрирао на ЕТФ-у у Београду 1992. и 1994. године, респективно, где је неко време радио као асистент. Две године је радио у Silicon Systems, Inc, Texas Instruments Storage Products Group. Докторирао је на University of California at Davis 1999. године. Након тога је почео да предаје на University of California, Berkeley и сада је редовни професор. Тренутно је и научни директор у Berkeley Wireless Research Center. Бави се пројектовањем дигиталних и аналогних интегрисаних кола, као и VLSI имплементацијом комуникационих и алгоритама за обраду сигнала.