Pregled Istraživanja iz Mikrotalasne Tehnike na Univerzitetu u Koloradu, S.A.D.

Vreme 11. jun 2013. 15:37
Predavač Prof. Zoja Popović, University of Colorado, Boulder
Mesto Računski centar, Elektrotehničkog fakulteta

Grupa Prof. Popović se trenutno sastoji od 15 doktoranata i 3 magistranta koji rade istraživanja iz raznih oblasti mikrotalasne tehnike, počev od niskih UHF učestanosti od 440MHz za radare koji mere vetar, do nekoliko THz za otkrivanje objekata (nprm. pištolja i noževa) sakrivenih ispod odela terorista. Snage sa kojima se bavimo su od kW za radare, do pW u pasivnoj radiometriji.

Trenutni projekti i teze će biti prikazani:

• Antene integrisane sa ispravljačima za napajanje bežičnih senzora malih snaga;
  • Efikasni predajnici za komunikacije i radare koji zrače signale sa modulisanom fazom i amplitudom;
  • Antenski nizovi pravljeni od minijaturnih talasovoda za milimetarske ucestanosti primenjene na svemirske radare;
  • Mikrotalasna radiometrija za merenje unutrašnje temperature delova tela; i
  • Mikrotalasni mikroskop za ispitivanje uzoraka ispod njihove površine.

Zoja Popović je “Distinguished Professor” i “Hudson Moore Jr. Endowed Chair” na Elektrotehničkom Fakuletu Univerziteta Kolorada u Bulderu, i inostrani član SANU. Diplomirala je na Elektrotehničkom Fakultetu u Beogradu (1985), a magistrirala (1986) i doktorirala (1990) na Caltech-u u Pasadeni, Kaliforniji. Od 1990-te godine je vodila 46 doktorskih teza, a trenutno ima 15 doktoranata i 3 magistranta u svojoj grupi. Prof. Popović je osvojila dve Microwave Prize nagrade za najbolje radove godine (1993 i 2004) od IEEE MTT udruženja. Takođe je dobitnik URSI Issak Koga Gold Medal, White House NSF Presidential Faculty Fellow Award, HP/ASEE Terman Gold Medal, Alexander von Humboldt Senior Research nagrade, i proglašena je za Fellow IEEE-a. Ove godine je takodje dobila IEEE MTT Distinguished Educator nagradu. Prof. Popović ima muža fizičara i tri ćerke.