Преглед Истраживања из Микроталасне Технике на Универзитету у Колораду, С.А.Д.

Време11. јун 2013. 15:37
ПредавачПроф. Зоја Поповић, University of Colorado, Boulder
МестоРачунски центар, Електротехничког факултета

Група Проф. Поповић се тренутно састоји од 15 доктораната и 3 магистранта који раде истраживања из разних области микроталасне технике, почев од ниских UHF учестаности од 440MHz за радаре који мере ветар, до неколико THz за откривање објеката (нпрм. пиштоља и ножева) сакривених испод одела терориста. Снаге са којима се бавимо су од kW за радаре, до pW у пасивној радиометрији.

Тренутни пројекти и тезе ће бити приказани:

• Антене интегрисане са исправљачима за напајање бежичних сензора малих снага;
  • Ефикасни предајници за комуникације и радаре који зраче сигнале са модулисаном фазом и амплитудом;
  • Антенски низови прављени од минијатурних таласовода за милиметарске уцестаности примењене на свемирске радаре;
  • Микроталасна радиометрија за мерење унутрашње температуре делова тела; и
  • Микроталасни микроскоп за испитивање узорака испод њихове површине.

Зоја Поповић је “Distinguished Professor” и “Hudson Moore Jr. Endowed Chair” на Електротехничком Факулету Универзитета Колорада у Булдеру, и инострани члан САНУ. Дипломирала је на Електротехничком Факултету у Београду (1985), а магистрирала (1986) и докторирала (1990) на Caltech-у у Пасадени, Калифорнији. Од 1990-те године је водила 46 докторских теза, а тренутно има 15 доктораната и 3 магистранта у својој групи. Проф. Поповић је освојила две Microwave Prize награде за најбоље радове године (1993 и 2004) од IEEE MTT удружења. Такође је добитник URSI Issak Koga Gold Medal, White House NSF Presidential Faculty Fellow Award, HP/ASEE Terman Gold Medal, Alexander von Humboldt Senior Research награде, и проглашена је за Феллоw IEEE-а. Ове године је такодје добила IEEE MTT Distinguished Educator награду. Проф. Поповић има мужа физичара и три ћерке.