Projektovanje u elektroenergetici od ideje do realizacije

Vreme 09. oktobar 2012. 12:12
Predavač Dr Zlatan Stojković, red. prof.
Mesto Računski centar ETFa

U organizaciji  IEEE PES  Podružnice za Srbiju i Crnu Goru održaće se naučna tribina u četvrtak 25.10.2012. godine u 12 časova u Računskom centru Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Kratak sadržaj predavanja:

U predavanju će biti prikazana primena postojećih i samostalno razvijenih programskih alata u rešavanju niza problema iz oblasti projektovanja elektroenergetskih objekata i sistema. Na primerima iz projektantske prakse obrađeni su koncepti modelovanja i simulacija pomoću računara, prikaz metoda za razvoj modela, principi izvršavanja simulacija pomoću računara i moguća ograničenja. Posebna pažnja posvećena je uzrocima mogućih grešaka u proračunima. Prostorno (3D) modelovanje u elektroenergetici i način rešavanja ovih problema ilustrovani su kroz opis i primenu programskog alata za projektovanje gromobranske zaštite objekata opšte i posebne namene. Programski alat baziran je na korišćenju programa AutoCAD/Visual Basic i matematičkih modela za proračun zaštitne zone različitih zaštitnih uređaja. Mogućnosti primene programskog alata u projektovanju gromobranske zaštite prikazane su na konkretnim primerima objekta posebne namene, razvodnog postrojenja transformatorske stanice 110 kV/35 kV/10 kV i dvostrukog nadzemnog voda naponskog nivoa 400 kV. Primena novih tehnoloških rešenja ilustrovana je na primerima projektovanja metalom oklopljenih, gasom SF6 izolovanih razvodnih postrojenja. Dat je osvrt na značaj edukacije studenata i inženjera elektroenergetskog usmerenja u ovoj važnoj tehničkoj disciplini.

Biografija predavača:

Zlatan Stojković (1960) diplomirao je 1984, magistrirao 1991. i doktorirao 1995. godine na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. U periodu od 1984. godine do 1993. godine radio je kao projektant u Energoprojektu – Hidroinženjering A.D. Od 1993. godine radi na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu pri Katedri za elektroenergetske sisteme. Od 2006 do 2012. godine nalazio se na funkciji šefa Katedre za elektroenergetske sisteme. Kao redovni profesor izvodi nastavu iz predmeta Projektovanje pomoću računara u elektroenergetici, Monitoring i dijagnostika visokonaponskih postrojenja, Primena programskih alata u elektroenergetici i Visokonaponska merenja u elektroenergetici. Kao stipendista Fondacije “Alexander von Humboldt”, Bon, SR Nemačka, boravio je na posledoktorskom usavršavanju u Institutima za elektroenergetske sisteme i visok napon Univerziteta u Karlsrueu, Štutgartu i Rostoku, SR Nemačka. Poseduje licence 350 i 351 Inženjerske komore Srbije za odgovornog projektanta. Od 2011. godine je predsednik Studijskog komiteta C4 CIGRE Srbija i član Veća naučnih oblasti tehničkih nauka Univerziteta u Beogradu. Autor i koautor je 4 monografije, 80 radova u međunarodnim i domaćim časopisima i konferencijama. Učestvovao je u realizaciji 70 projekata i 6 programskih alata. Recenzent je 12 knjiga i monografija, kao i međunarodnih i domaćih časopisa, odnosno konferencija. Nagrađen je za 7 radova objavljenih na domaćim konferencijama.