BROADBAND CHALLENGES

Vreme 02. april 2012. 10:22
Predavač Dr Hamadoun Toure, Generalni sekretar Međunarodne telekomunikacione unije (UIT)
Organizator Ministarstvo za kulturu, informisanje i informaciono društvo
Mesto Amfiteatar 65, Elektrotehnički fakultet

Univerzitet u Beogradu, Elektrotehnički fakultet
Društvo za telekomunikacije - DT,
IEEE Serbia & Montenegro COM Chapter

pozivaju Vas na interesantno predavanje:

BROADBAND CHALLENGES

Biografija predavača i drugi prilozi:

Kratak opis

Širokopojasni pristup je značajno promenio način korišćenja, kao i ulogu Interneta. Veliki protoci za prenos podataka obezbeđuju ubrzani razvoj interaktivnih i multimedijalnih servisa, kojima korisnik može pristupiti nezavisno od lokacije na kojoj se nalazi, tako da "BB" tehnologije suštinski menjaju naš način života. Veoma je važno da znanje u novom globalnom društvu bude dostupno svima.

Internet i druge informaciono komunikacione tehnologije, koje omogućavaju bolju komunikaciju i razumevanje, ključni su preduslov za razvoj ekonomije. Obezbeđivanje pristupa novim servisima preko razvijene širokopojasne infrastrukture predstavlja značajnu kariku u razvoju ruralnih, manje razvijenih i udaljenih oblasti, kao i u razvoju industrijskih zona i u povezivanju privrednih regiona Republike Srbije. Prema sprovedenim istraživanjima, razvoj "BB" infrastrukture i servisa doprinosi bržem ekonomskom razvoju, otvaranju novih radnih mesta i povećanju produktivnosti.

Vlada u saradnji sa predstavnicima relevantnih institucija i kompanija treba da doprinese razvoju političkog okvira, biznis modela i obezbedi finansijske aranžmane kako bi širokopojasni pristup bio dostupniji privredi i građanima. Primena novih pristupnih tehnologija poboljšava kvalitet života pojednostavljivanjem komunikacije, lakšim i bržim pristupom informacijama, pristupom novim vidovima zabave i unapređenjem kulturnog života. Njihovim korišćenjem se takođe pružaju veće mogućnosti za obrazovanje mladih, daje se ženama mogućnost većeg izbora, pružaju se brže i kvalitetnije usluge iz oblasti zdravstvene zaštite, povećava dostupnost državne administracije građanima, olakšava se pronalaženje posla a samim tim i povećava životni standard. Poboljšan pristup Internetu i korišćenje širokopojasnih aplikacija i servisa pomažu ostvarivanje međunarodno dogovorenih ciljeva, uključujući i Milenijumske razvojne ciljeve (širokopojasni pristup obuhvaćen univerzalnom uslugom, više od 50% domaćinstava ima pristup Internetu, Internet penetracija na nivou većem od 60% populacije).

Potrebno je promovisati IKT obrazovanje, kao i politiku koja olakšava stvaranje i rast lokalno relevantnih, komercijalnih i društvenih usluga koje se pružaju preko Interneta. Neophodno je obezbediti širokopojasni pristup, podstaći stvaranje različitih sadržaja na srpskom jeziku i njihovu dostupnost i marginalizovanim grupama, kao što su na primer stariji ljudi, ljudi sa posebnim potrebama, nisko kvalifikovani radnici i ljudi iz siromasnih sredina. Na taj način možemo ostvariti viziju potpuno povezanog društva.

Da bismo ostvarili viziju potpuno povezanog društva, potrebno je na adekvatan način iskoristiti radio-frekvencijski spektar. Taj ograničeni resurs je javno dobro koje pripada svim građanima, i treba ga posmatrati kao sredstvo kojim se ubrzava društveno-ekonomski razvoj i podstiče privredni rast.

Nacionalna komisija za širokopojasni pristup i digitalni razvoj ima za cilj da promoviše širokopojasni pristup i učini ga univerzalnim i opšteprihvaćenim standardom za razvoj društva i privrede u Srbiji. Po ugledu na globalnu Broadband komisiju, članovi Nacionalne komisije su istaknuti predstavnici relevantnih institucija i kompanija.