Interfejs mozak mašina: Nalazi osnovnih istraživanja

Vreme 22. jun 2011. 15:00
Predavač Profesor dr Miloš R. Popović, Institut za Biomaterijale i Biomedicinsko Inženjerstvo, Univerzitet u Torinu
Mesto sala 61

Publika:

Svi zainteresovani profesori, asistenti i studenti

Domaćin:

Laboratorija za biomedicinsko inženjerstvo i tehnologije BMIT (www.bmit.etf.rs)

Ukratko o temi:

Namena ove studije bila je da se istraži mogućnost korišćenja zapisa elektrokortikografije (eng. Electrocorticography-ECoG) sa subdural-nih elektroda postavljenih iznad motornog dela moždane kore u cilju identifikacije kretenja gornjih udova kod čoveka. Posebno, smo pokušavali da indentifikujemo iz ECoG zapisa da li bi smo mogli da utvrdimo koju vrstu pokreta je ispitanik izvodio tokom eksperimenta. Od dve osobe koje su imale subdural-ne elektrode implantirane iznad motornog dela kore mozga zahtevano je da izvode razne pokrete sa gornjim udovima sa suprotne strane u odnosu na implantirane elektrode. ECoG signali i kinematika gornjih udova su bili registrovani dok su učesnici izvodili pokrete rukom. Rezultati ove studije ukazuju da se sa preciznošću od 89% može ustanoviti izvedeni pokret korišćenjem samo četiri ESoG signala.

Više informacija možete naći u prilogu.