Tehnologije i sistemi za uklanjanje zagađenja iz dimnih gasova

Vreme 01. jul 2010. 16:24
Predavač Dr Slobodan Vukosavić, redovni profesor
Mesto sala 61

U organizaciji IEEE PES Podružnice za Srbiju i Crnu Goru održaće se naučna tribina u utorak 6. jula 2010. godiine u 14 časova u sali 61 Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Tehnologije i sistemi za uklanjanje zagađenja iz dimnih gasova

Dr Slobodan Vukosavić, redovni profesor

Kratak sadržaj predavanja:

Ekološki razlozi i sve rigoroznije norme u pogledu graničnih vrednosti aerozagađenja zahtevaju razvoj novih tehnologija i opreme za uklanjanje štetnih oksida, teških metala, letećeg pepela i ultrafinih PM10 I PM2,5 čestica iz dima termoelektrana i industrijskih postrojenja. U pogledu električne opreme, ovi zahtevi traže razvoj viskonaponskih visokofrekventnih izvora čija efikasnost, upravljivost, težina i cena odgovaraju industrijskoj primeni u okruženju karakterističnom za elektroprivredu. Upravljanje elektrostatičkim precipitatorima zahteva razvoj i primenu upravljivih izvora jednosmernog napona od 100 - 150 kV, snage od 100 – 200 kW i brzine odziva od 100 – 200 us. Uklanjanje štetnih oksida ugljenika, azota i sumpora zahteva primenu izvora naizmeničnog napona istih parametara, radi proizvodnje hladne plazme u industrijskim razmerama kroz proces dielektričnog barijernog pražnjenja. Realizacija navedenih izvora i upravljačkog sistema zahteva rešavanje čitavog niza konstruktivnih, tehničkih i tehnoloških problema, među kojima je problem nelinearnog upravljanja koronom na emisionim elektrodama, prevencija dielektroforeze i ubrzanog starenja izolacije u kolima visokog napona, kao i problem projektovanja optimalne topologije multirezonantnog energetskog pretvarača za visoki napon i povišene učestanosti rada. Za pomenute probleme u naučnoj i stručnoj javnosti još uvek nema primerenog rešenja. U okviru izlaganja predstavljeni su rezultati istraživanja kao i eksploataciona iskustva sa primenom rešenja u sklopu postrojenja za napajanje elektrostatičkih izdvajača u TE "Morava", Svilajnac.

Biografija predavača:

Born in Sarajevo’62, received B.S., M.S., and Ph.D. degrees from Belgrade University, in ‘85, ‘87, and ’89. From Nikola Tesla Institute, joined ESCD Laboratory of Emerson Electric, St. Louis, in ‘88, conducted research in the field of SR drives and sensorless drives. With Vickers Electric since ‘91, his R/D team developed motion control products for industrial robots in use at major EU car manufacturers. Currently professor at the University of Belgrade, teaching digital control of electrical drives, power conversion, electrical machines, and el. vehicles. Established the Laboratory for digital control of electrical drives. His students won the 1'st prize at the IEEE “FEC” contest in 2005. He was visiting professor, lecturer at postgraduate courses, and gave seminars at technical institutes and universities in Boston (NEU), Novi Sad, in Italy (TO, GE), and Banja Luka. His over 100 scientific papers are cited in leading international publications, including Wiley Encyclopaedia of E&E Engineering. Author of patented technical inventions. Member of the Serbian national academy of engineering, adjunct professor at the North Eastern University (Boston), IEC TC9 member, IEEE and IEE reviewer, member of the of the Belgrade University Council, Head of the Power engineering department. Research activities at his Lab. include electrical machines, motion control (MC) technologies applied to general automation, embedded DSP solutions in power electronics and electrical drives (PED), power conversion, clean and renewable energy technologies. In the field of electrical machines, design and control resulting in an increased efficiency and reliability, multiphase machines, SR machines, and the application of DSP technologies in monitoring and diagnostics of large machines. MC research is focused on transmission-less structures with linear motors, and performance improvement of conventional robots by anti-resonant controllers, suppressing the mechanical resonance in compliance-critical, flexible transmission. Proprietary control & tuning for MC systems extend the bandwidth, reduce stiffness and allow for shorter cycles. His R/D activity in PED include the motor-converter integration, efficiency optimized control, switching techniques reducing the insulation stress, state reconstruction for sensorless drives and parameter estimation focused on efficiency, robustness and diagnostics. Efforts in the field of energy conversion include novel topologies and embedded control providing reduced conversion losses, and concede savings on iron, copper and power semiconductors. His interest include electrostatic precipitation (ESP) applied to filtering pollution gasses released by power plants and industry. Proprietary controller ETF-2005 improves collection, energy efficiency, includes coordinated corona control and rapping, includes spectrum based flashover supression and back corona elimination, and comprises the adaptation mechanism with respect to the fuel parameters.