Analiza hidroloških podataka metodama obrade signala

Vreme 11. januar 2008. 18:00
Predavač Nataša Reljin, PhD student
Mesto sala 61

Sadržaj predavanja

Opisuje se primena više postupaka obrade signala nad realnim hidrološkim podacima. Originalan set podataka je u vidu vremenskih nizova od 57.127 izmerenih nivoa vodostaja na dvema lokacijama duž reke Sent Jones, Delaware, USA. Originalan set podataka je imao niz ozbiljnih nedostataka uključujući: nedostajanje nekih merenih vrednosti (prilikom zamene opreme), prisustvo periodične komponente (usled plime i oseke), itd. Nekoliko tehnika obrade signala je primenjeno radi poboljšanja kvaliteta rezultata merenja: interpolacija podataka, radi kompenzacije podataka koji nedostaju; projektovanje filtera za eliminisanje periodične komponente usled plime i oseke; kao i primena adaptivnih filtera radi uklanjanja uticaja nivoa donjeg vodotoka na merenje u gornjem vodotoku. Nakon obrade, dobijeni podaci su ostali veoma upotrebljivi za formiranje raznih zaključaka, uključujući i prognozu vodostaja.

Biografija predavača

Nataša Reljin je diplomirala na Odseku za elektroniku, telekomunikacije i automatiku Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu 2005. godine. Od 2006. godine je na doktorskim studijama na Delware State University, Dover, Delaware, USA. Bavi se obradom signala, uopšte, a posebno obradom audio signala i signala slike. Do sada je objavila više radova na konferencijama, međunarodnim: Hawaii International Conference on Statistics, Mathematics and Related Fields 2008; Summer Workshop in DSU 2007, Dover; International Conference on Environment 2007, Portland, Maine; EUROCON 2005, Belgrade; TELSIKS 2007, i domaćim: ETRAN 2007, ETRAN 2006, TELFOR 2004.

Miroslav Lutovac
IEEE SCG CAS-SP Vice-Chair