Aнализа хидролошких података методама обраде сигнала

Време11. јануар 2008. 18:00
ПредавачНаташа Рељин, PhD student
Местосала 61

Садржај предавања

Описује се примена више поступака обраде сигнала над реалним хидролошким подацима. Оригиналан сет података је у виду временских низова од 57.127 измерених нивоа водостаја на двема локацијама дуж реке Sent Jones, Delaware, USA. Оригиналан сет података је имао низ озбиљних недостатака укључујући: недостајање неких мерених вредности (приликом замене опреме), присуство периодичне компоненте (услед плиме и осеке), итд. Неколико техника обраде сигнала је примењено ради побољшања квалитета резултата мерења: интерполација података, ради компензације података који недостају; пројектовање филтера за елиминисање периодичне компоненте услед плиме и осеке; као и примена адаптивних филтера ради уклањања утицаја нивоа доњег водотока на мерење у горњем водотоку. Након обраде, добијени подаци су остали веома употребљиви за формирање разних закључака, укључујући и прогнозу водостаја.

Биографија предавача

Наташа Рељин је дипломирала на Одсеку за електронику, телекомуникације и аутоматику Електротехничког факултета у Београду 2005. године. Од 2006. године је на докторским студијама на Delware State University, Dover, Delaware, USA. Бави се обрадом сигнала, уопште, а посебно обрадом аудио сигнала и сигнала слике. До сада је објавила више радова на конференцијама, међународним: Hawaii International Conference on Statistics, Mathematics and Related Fields 2008; Summer Workshop in DSU 2007, Dover; International Conference on Environment 2007, Portland, Maine; EUROCON 2005, Belgrade; TELSIKS 2007, и домаћим: ЕТРАН 2007, ЕТРАН 2006, ТЕЛФОР 2004.

Мирослав Лутовац
IEEE SCG CAS-SP Vice-Chair