Studijski program "Softversko inženjerstvo" dobio novu sedmogodišnju akreditaciju

Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju Republike Srbije je na svojoj sednici 26. marta 2024. izdalo Uverenje o akreditaciji studijskog programa "Softversko inženjerstvo" osnovnih akademskih studija na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu. Recenzentska komisija je u februaru 2024. godine posetila našu ustanovu i sve standarde za procenu studijskog programa ocenila je najvišim ocenama. U uverenju je dato odobrenje za izvođenje nastave na srpskom i engleskom jeziku, za upis 180 studenata u prvu godinu studija u sedištu Ustanove, za studije u trajanju od 4 godine (8 semestara, 240 ESPB), a diplomci ovog studijskog programa poneće titulu Diplomirani inženjer softvera, koja je pre nekoliko godina ušla u Pravilnik o listi stručnih, akademskih i naučnih naziva Republike Srbije. U novom planu i programu studija, budući studenti imaće prilike da slušaju nove predmete iz oblasti veštačke inteligencije, naprednih tehnika zaštite podataka i softvera, tehnološkog preduzetništva, a svi postojeći programi predmeta su ažurirani i prate nove trendove i tehnologije u oblasti razvoja softverskih sistema i njihove primene.

Softversko inženjerstvo je osnovano 11. maja 2004. godine na Elektrotehničkom fakultetu, kada je oblast računarstva doživela izuzetnu ekspanziju, a u prvu generaciju upisano je 43 studenta. Pri formiranju kurikuluma za ovaj studijski program uzete su u obzir preporuke najvećih svetskih strukovnih organizacije iz ove oblasti IEEE Computer Society i ACM, ali i ugledni programi Softverskog inženjerstva sa najboljih svetskih univerziteta poput MIT (Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA USA), ETH Zurich (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich, Switzerland), Imperial College London (UK) i drugih. Rad u malih grupama do 50 studenata, interaktivna predavanja, laboratorijske vežbe u učionicama opremljenim najmodernijom opremom, bodovanje nastavnih aktivnosti tokom cele školske godine, kroz tri parcijalna dela ispita (kolokvijuma), i dosta praktičnih domaćih i projektnih zadataka, samo su neki od benefita studija na ovom programu. Najbolju garanciju kvaliteta programa, rada na ovom studijskom programu i stečenih znanja predstavlja više od 950 softverskih inženjera koji su završili ovaj program i koji danas predstavljaju vodeće inženjere u velikim svetskim korporacijama, malim i srednjim preduzećima, ili su osnivači nekih od globalno vidljivih i uspešnih startap kompanija u Srbiji.

• /uploads/attachment/vest/2971/SI-studenti-jesen2022.jpg