Nastajanje regulative u vezi sa omasovljenjem generisanja iz obnovljivih izvora, iskustva Perth-a

Vreme 22. decembar 2011. 16:53
Predavač Dr Zoran Božić, PhD, MsC, Dipl.Ing ETF Beograd, MIEAust CPEng, Technical Rules Engineer, Perth, AUSTRALIA
Organizator IEEE Serbia PES Chapter, Elektrotehnički fakultet u Beogradu
Mesto Računski centar ETF-a, Microsoft učionica

Biografija

Dr Zoran Božić ima 19 godina akademskog, istraživačkog, konsultantskog iskustva u Srbija i Australiji. Diplomirao je i magistrirao je na ETF-u, Univerziteta u Beogradu, a doktorirao na Univerzitetu u Južnoj Australiji. Pre dolaska u Western Power 1999., Dr Božić je radio kao inženjer zadužen za studije elektroenergetskog sistema u Perth Office of Sinclair Knight Merz. Trenutno radi kao inženjer odgovoran za tehničke propise, na rešavanju veoma složenih tehničkih pitanja.

Sadržaj predavanja

Masovno uključivanje obnovljivih izvora u proizvodnju snage i energije u ranije konvencionalnom elektroenergetskom sistemu, u ovom delu Australije, pratilo je i nastajanje odgovarajuće regulative. Stvaranje regulative je kontinuirani proces, s obzirom da rast elektroenergetskog sistema i povećanje udela obnovljivih izvora obezbeđuju stalno nova inženjerska iskustva. Zbog toga, regulativa bi trebalo da osigura, sa jedne strane, nesmetan razvoj bez veštačkih ograničenja (koje treba prepoznati) kod uvođenja obnovljivih izvora. Sa druge strane, regulativa bi trebalo da omogući da nove tehnologije ispolje sličan nivo osobina, karakteristika i funkcionalnosti koje poseduje klasično generisanje.