Interakcija između ljudi i građevinskih konstrukcija

Vreme 12. decembar 2011. 18:00
Predavač Dr. Vitomir Racić, University of Sheffield, UK
Mesto Računski centar ETF-a, CISCO učionica

Abstrakt

Uticaj ljudi na dinamiku građevinskih konstrukcija, kao što je uticaj pešaka na vibracije mostova ili uticaj grupa navijača koji skaču na stadionima tokom utakmica ili tokom koncerata, postaje od velikog interesa u savremenoj analizi građevinskih konstrukcija. Primeri konstrukcija koje su pokazale loše ponašanje pod ovakvim okolnostima su Milenijumski most u Londonu ili fudbalski stadion u Nirnbergu.

Koristeći multidisciplinaran prilaz problemu, uključujući ne samo inženjerski već i psihološki pristup ponašanju grupa i biomehaniku, savremena istraživanja su fokusirana na: merenje i modeliranje dinamičkog opterećenja od ljudi (npr. usled hodanja, trčanja, skakanja, itd.); interakciju između ljudi i konstrukcija: povratna sprega između vibracija koje ljudi pobuđuju i pri tome osećaju i dinamičkog opterećenja koje generišu; merenje i modeliranje sinhronizacije pokreta između pojedinaca u manjim ili većim grupama.

Predavač

Dr. Vitomir Racić je docent na Građevinskom Fakultetu Univerziteta u Šefildu, Velika Britanija. Cilj predavanja jeste da upozna domaću naučnu javnost o rezultatima svog istraživanja kao i da inicira naučno-tehničku saradnju sa Univerzitetkom u Beogradu.