ISTRAŽIVANJA U TEORIJI GRAFOVA: IZMEĐU ELEKTROTEHNIKE I MATEMATIKE

Vreme 29. novembar 2011. 12:00
Predavač Akademik dr Dragoš Cvetković, Profesor, Elektrotehnički fakultet, Beograd, Matematički institut SANU, Beograd
Mesto AMFITEATAR NIKOLA TESLA (sala 56)

O predavaču

Akademik Dragoš Cvetković, profesor u penziji Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, objašnjava kako je na njegov naučni rad uticala činjenica da je studirao elektrotehniku i bio nastavnik na Elektrotehničkom fakultetu. Inspirisan tehnikom grafova toka signala, koji se koriste u teoriji sistema, objavio je knjigu Kombinatorna teorija matrica sa primenama u elektrotehnici, hemiji i fizici, Naučna knjiga, Beograd, 1980, 1987; Zavod za udžbenike, Beograd, 2011, u kojoj se teorija matrica zasniva grafovskim sredstvima. S druge strane, teorija spektara grafova, glavna tematika u Cvetkovićevom naučnom radu, ima značajne primene u računarstvu i elektrotehnici (struktura i pretraga Interneta, data mining, analiza slika, multiprocesorski sistemi, antivirusna zaštita i dr.).