Organski elektronski materijali - simulacije elektronskih osobina i primene

Vreme 29. mart 2011. 11:13
Predavač Nenad Vukmirović
Mesto sala 104

O predavanju

Laboratorija za primenu računara u nauci, Institut za fiziku Beograd, Univerzitet u Beogradu, Pregrevica 118, 11080 Beograd, Srbija. Organski poluprovodni materijali na bazi konjugovanih polimera ili malih molekula imaju velike mogućnosti primene za elektronske i optoelektronske naprave kao što su solarne ćelije, diode koje emituju svetlost i tranzistori. Glavni razlog tome je mogućnost njihove lake i jeftine proizvodnje. Da bi se razumeli procesi u ovim napravama, neophodno je poznavati prostornu i energetsku raspodelu elektronskih stanja u materijalu, kao i pokretljivost elektrona kroz materijal. Na ovom predavanju će biti dat pregled trenutne faze razvoja organskih materijala i naprava na bazi njih, kao i prikaz metoda kojim se elektronske osobine ovih materijala mogu predvideti i simulirati.

O predavaču

Nenad Vukmirović je naučni saradnik u Laboratoriji za primenu računara u nauci u Institutu za fiziku u Beogradu. Osnovne studije je završio na Univerzitetu u Beogradu - na Fizičkom fakultetu (2003. godine) i Elektrotehničkom fakultetu (2004. godine). Doktorsku disertaciju “Physics of intraband quantum dot optoelectronic devices” odbranio je u avgustu 2007. godine na Univerzitetu u Lidsu u Velikoj britaniji. Od oktobra 2007-2010 je bio na postdoktorskom usavršnjavanju u Lorens Berkli Nacionalnoj Laboratoriji u Berkliju u SAD. Njegova istraživačka interesovanja uključuju teoriju i simulacije elektronske strukture i elektronskog transporta u poluprovodničkim neorganskim nanostrukturama, organskim materijalima i elektronskim i optoelektronskim napravama na bazi njih. Osvajač je zlatne medalje na 30. Međunarodnoj Olimpijadi iz fizike za srednje škole 1999. godine, a za naučni rad tokom doktorskih studija dobio je nekoliko prestižnih nagrada na nacionalnom i međunarodnom nivou: IEE Leslie H. Paddle Fellowship (za 2005/2006. i 2006/2007), IEEE Lasers and Electrooptics Society Graduate Student Fellowship (za 2006), kao i F. W. Carter nagradu za najbolju doktorsku tezu na fakultetu. Autor je 35 radova u vrhunskim međunarodnim časopisima (kategorija M21).