Održivi razvoj energetike Srbije

Predavač Dr Nikola Rajaković, redovni profesor, IEEE Senior Member
Mesto sala 61, ETF

Kratak sadržaj predavanja

Energetika Srbije se u narednim godinama suočava sa nizom izazova koji zahtevaju kritičku analizu i nalaženje optimalnih rešenja. Ograničenja i kriterijumi optimizacije su različita i mogu se kombinovati ali definitivno visoka uvozna zavisnost zemlje, ograničenja koja nameće zaštita životne sredine, ograničenost prirodnih resursa, ekonomska održivost sektora i tehničko – tehnološka ograničenja moraju se posebno uvažavati. U predavanju će se upravo diskutovati o održivom razvoju energetike Srbije u takvom kontekstu sa težnjom da se i obnovljivi izvori energije i energetska efikasnost na pravilan način uključe u ukupnu energetsku sliku. Pored glavnih trendova biće prikazana i mogućnost kvantifikovanja uticaja relevantnih faktora na ukupnu energetsku sliku.

Biografija predavača

Nikola Rajaković (M’88, SM’94) Redovni profesor Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu sa više od tri decenije rada u struci. Publikovao je preko 25 radova u istaknutim međunarodnim časopisima i preko sto ostalih radova. Rukovodio je i radio u preko 30 istraživačkih i primenjenih projekata. Pisac je 7 udžbenika iz oblasti elektroenergetskih sistema i bavi se analizom, optimizacijom i savremenim aspektima elektroeneregtskih sistema.