Program stipendija nemačke privrede dr Zoran Đinđić

Program stipendija nemačke privrede Zoran Đinđić pokrenut je sa idejom da mladim ljudima iz regiona Zapadnog Balkana pruži priliku stručnog usavršavanja u Nemačkoj u trajanju od tri do šest meseci, a uz finansijsku podršku Nemačkog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) i kompanija učesnica u Programu stipendija nemačke privrede Zoran Đinđić.

Studentima završnih godina i diplomcima koji su nedavno završili studije Program stipendija pruža priliku da stečeno znanje primene profesionalno se usavršavajući tokom stručnih praksi u kompanijama širom Nemačke.

Poziv za prijavu zainteresovanih kandidata traje do 13. novembra 2017. godine za prakse koje počinju u julu 2018. godine. Prijave se šalju putem zvanične Internet stranice Programa: www.djindjic-stipendienprogramm.de/applicants/ .

Program stipendija nemačke privrede Zoran Đinđić obezbeđuje:

• Organizacionu i administrativnu podršku pre odlaska na stručne prakse, tokom boravka i stručnog usavršavanja u Nemačkoj i nakon završetka stručnih praksi uključivanjem u Alumni klub Programa
  • Potrebnu dokumentaciju za apliciranje za vize, kao i zakazivanje termina u ambasadama
  • Radne dozvole
  • Logističku podršku i organizaciju putovanja do mesta gde se obavlja praksa
  • Organizaciju pripremne nedelje u Berlinu (Program pokriva troškove smeštaja, boravka i puta)
  • Podršku u svim administrativnim koracima (traženje smeštaja, komunikacija sa kompanijama i mentorima)

Program stipendija nemačke privrede Zoran Đinđić obezbeđuje pripremu za boravak u Nemačkoj kroz:

• Razmenu iskustava putem mentoring programa u okviru alumni mreže
  • Organizaciju pripremnih sastanaka i tim-bilding aktivnosti u svim zemljama učesnicama u Programu pre početka stručnih praksi
  • Interkulturalne treninge u okviru pripremne nedelje u Berlinu
  • Mogućnost učenja nemačkog jezika koja je finansijski podržana od strane Programa stipendija

Finansijska podrška

Troškovi pripreme stipendista za odlazak na stručno usavršavanje, troškovi puta, kao i stipendije tokom boravka u Nemačkoj pokriveni su od strane Nemačkog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ). Kompanije učesnice u Programu obezbeđuju praktikantske pozicije i pokrivaju troškove smeštaja i zdravstvenog osiguranja, a u nekim slučajevima i dodatne mesečne nadoknade.

Program pokriva troškove

• Smeštaja i zdravstvenog osiguranja
  • Mesečne stipendije u iznosu od 550 evra
  • Pripremnih sastanaka u svim zemljama Regiona
  • Povratne avionske karte do Nemačke
  • Priprmene nedelje u Berlinu
  • Voznih karata od Berlina do mesta gde se obavljaju prakse
  • Kursa nemačkog jezika tokom boravka u Nemačkoj (u iznosu do 200 evra)

Prijave

Prijave se šalju putem zvanične Internet stranice Programa stipendija: www.djindjic-stipendienprogramm.de/applicants/  do 13. novembra 2017. godine za stručne prakse koje počinju u julu 2018. godine.

Pravo učešća u Programu imaju studenti upisani u najmanje peti semestar osnovnih studija, studenti koji su na master ili doktorskim studijama i oni koji su završili neki od nivoa studija (osnovne, master ili doktorske) nakon 1. januara 2017. godine.

Prakse se nude u oblastima ekonomske struke, kandidatima različitih tehničkih i tehnoloških akademskih usmerenja, studentima novinarstva, pravnih nauka i poljoprivrede.

Neophodno je da kandidati ne budu stariji od 29 godina u trenutku apliciranja.

Takođe, neophodan uslov je i dobro poznavanje engleskog jezika (nije potrebno dostaviti sertifikat kao dokaz). Kandidati iz oblasti prava i arhitekture treba da govore nemački jezik (najmanje B2 nivo).

Više informacija o samom Programu stipendija nemačke privrede Zoran Đinđić možete pronaći na Internet stranici Programa: www.djindjic-stipendienprogramm.de, a o alumni klubu i izveštajima stipendista sa prakse na www.djindjicstipendienprogramm.wordpress.com.