Navigacija

13S113TS - Testiranje softvera

Specifikacija predmeta
Naziv Testiranje softvera
Akronim 13S113TS
Studijski program Softversko inženjerstvo
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
Broj ESPB 6.0 Status predmeta izborni
Uslovljnost drugim predmetima Položeni ispiti: Algoritmi i strukture podataka 2 i Objektno orijentisano programiranje 2 (prog. jezik Java).
Ciljevi izučavanja predmeta Upoznavanje studenata sa svrhom i značajem testiranja softvera i osnovnim tehnikama testiranja softvera. Primena teorije na praktičnim projektima uz upotrebu savremenih alata za testiranje softvera.
Ishodi učenja (stečena znanja) Očekuje se da će student nakon polaganja ovog predmeta biti u stanju da razume ulogu i osnovne postavke testiranja softvera. Da će biti u stanju da izabere i primeni odgovarajuću tehniku prema tehnologiji i aplikativnom domenu. Da će moži da dizajnira i implementira test primere. Da će shvatati svoju ulogu u timskoj aktivnosti testiranja.
Sadržaj predmeta
Link ka stranici predmeta http://si3ts.etf.bg.ac.rs/
Sadržaj teorijske nastave Osnovni pojmovi. Manuelno i automatizovano testiranje. Tehnike crne kutije. Tehnike bele kutije. Jedinično testiranje. Integraciono testiranje. Sistemsko testiranje. Testiranje objektno orijentisanog softvera. Testiranje veb i mobilnih aplikacija. Testiranje konkurentnih programa. Testiranje grafičkog korisničkog interfejsa. Upravljanje procesom testiranja.
Sadržaj praktične nastave Auditorne vežbe koje ilustruju pojedine koncepte i tehnike. Laboratorijske vežbe za upoznavanje studenata sa tehnikama testiranja i odgovarajućim alatima za testnu automatizaciju, upotrebu testnih uzoraka i alata za testiranje veb i mobilnih aplikacija, radnim okvirima za jedinično testiranje i analizu pokrivenosti koda, upotrebu Mock alata, sigurnosno i performansno testiranje.
Literatura
  1. Testiranje softvera, autori: Dražen Drašković i Dragan Bojić, izdavač: „Akademska misao“, Beograd, 2019, ISBN: 978-86-7466-815-3.
  2. Testiranje softvera u praksi, Jovan Popović (autor), izdavač: „CET“ Beograd, 2012, ISBN: 978-86-7991-363-0.
  3. Software Testing – A Craftsman Approach, Paul Jorgensen, 1995.
  4. The Art of Software Testing, G. Myers, John Wiley and Sons, 2001, drugo izdanje
  5. Foundations of Software Testing, A. Mathur, Addison-Wesley Professional. 2008.
Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
2 2 1
Metode izvođenja nastave Predavanja, auditorne vežbe, laboratorijske vežbe. Izrada dva praktična projekta iz oblasti testiranja zadatog softvera koje student samostalno realizuje u alatima koji su demonstrirani na laboratorijskim vežbama.
Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
Aktivnosti u toku predavanja 0 Pismeni ispit 30
Praktična nastava 0 Usmeni ispit 0
Projekti 40
Kolokvijumi 30
Seminari 0