Prezentacija učesnika projekta Lite

U saradnji sa ustanovom Centar za smeštaj i boravak dece i omladine ometene u razvoju iz Beograda, na inicijativu Bojane Mihailović, započet je projekat Lite (Lekcije kroz Interakciju i TEstiranje), koji izvodi Elektrotehnički fakultet u Beogradu, sa ciljem razvoja softverskih učila. Namena ovih alata je da štićenicima Centra pomognu da, kroz jednu vrstu igre, uče i uvežbavaju snalaženje u raznim životnim situacijama: na ulici, u javnom prevozu, u radnjama, na kioscima, u trpezariji, u kupatilu i na drugim mestima, ali i da uče one stvari koje njihovi vršnjaci lako i brzo savladavaju u predškolskim i školskim ustanovama, kao što su prepoznavanje, pokazivanje i imenovanje objekta, čitanje i pisanje, brojanje i druge. Alati su osmišljeni tako da uključe instruktore i roditelje u kreiranje lekcija za ove mališane. Kao pilot-projekti, već su razvijene prototipske aplikacije LiteStreets – 3D grafički editor scene i saobraćajnih situacija sa odgovarajućim simulatorom-trenažerom za obučavane, kao i LitePrimer – konfigurabilni elektronski bukvar. Projekt Lite se realizuje na nekomercijalnim osnovama, tako da je ceo softver razvijen kroz diplomske radove studenata Elektrotehničkog fakulteta (Nikola Jelisavac, Nikola Kukrika, Branko Milutinović i Ivan Stojisavljević – komponente projekta LiteStreets i Vladimir Petručev – projekat LitePrimer) pod mentorstvom Tartalja dr Igora. Ekipa projekta LiteStreets učestvovala je ove godine na Microsoftovom takmičenju Imagine Cup za Srbiju i osvojila drugu nagradu žirija i prvu nagradu publike.