Wide Area Monitoring, Protection and Control: the Enabler of Future Smart Grids

Време24. децембар 2010. 16:06
ПредавачПроф. др. инг. Владимир Терзија, Humboldt Fellow, SMIEEE, The University of Manchester, UK, IEEE Senior Member
Местосала 61 Електротехничког факултета

Проф. др. инг. Владимир Терзија, Humboldt Fellow,
SMIEEE,
The University of Manchester, UK
IEEE Senior Member

У организацији  IEEE PES  Подружнице за Србију и Црну Гору одржаће се научна трибина у среду 29. децембра 2010. године са почетком у 12 часова у сали 61 Електротехничког факултета, Универзитета у Београду.

Кратак садржај предавања:

A broad spectrum of advanced technology solutions will deliver new modes of integrated power system protection and control of future Smart Grids. Supported by the GPS, the Synchronized Measurement Technology (SMT) is one of those key technologies. While the SMT is already commercially available, the development of its applications is still in its infancy. The focuses of this seminar are to discuss the challenges related to the development of such applications, the need for them in terms of the structure and dynamic properties of future networks, the deployment of architectures for multi-purpose applications given different grid topologies, generation mixes and diverse operational challenges. Wide-Area Monitoring, Protection and Control (WAMPAC) is a concept that involves the use of system-wide information and the communication of selected local information to a remote location to counteract the propagation of large disturbances. SMT is an important element and enabler of WAMPAC. However, the first control and protection applications based on SMT require a host of challenges to be addressed.

Биографија предавача:

Владимир Терзија (М’95, СМ’00) је магистрирао и докторирао на Електротехничком факултету Универзитета у Београду. Тренутно је редовни профессор на Универзитету у Манчестеру у Великој Британији. У међувремену је неколицину година као Humboldt Research Fellow провео на угледним академским институцијама у Немачкој. Осим тога, више од пола деценије је провео радећи у индустрији, у компанији ABB у Немачкој, као експерт из области станичне аутоматизације и заштите средњенапонских мрежа. Професор Терзија тренутно руковиди свој истраживачки тим састављен од 10 доктораната, два постдокторанта, неколико академских гостију, пет магистраната и бројних студената дипломаца. Аутор је преко 180 стручних радова и неколико књига монографског карактера. Известилац је Cigre радне групе Wide Area Protection and Control Technologies (WGB5.14) и члан неколико радних група на нивоу IEEE. 2009. године је први пут у историји Велике Британије интегрисао први Phasor Measurement Unit у један од постојећих WAMPAC система у Европи.