Organske poluporovodničke naprave

Pristupna beseda, ponedeljak, 22 oktobar 2007, 18:00 casova, svecana sala SANU

Tema:

Organske poluporovodničke naprave

Organski poluprovodnici, otkriveni krajem 40-ih godina dvadestog veka su dugo bili predmet bazicnih naucnih istrazivanja, bez nekih prakticnih primena. Krajem 60-ih godina organski poluporvodnici su nasli prvu prakticnu primenu u fotoprovodnim komponentama koje se koriste u masinama za kopiranje i laserskim stampacima. Danas je to industrija sa vrednscu proizvoda od nekoliko milijardi dolara godisnje. Krajem 80-ih godina je otkriveno da je moguce proizvesti elektroluminiscentne diode koristeci tanke fimove razlicitih organskih materijala. To je danas tehnologija koja pokazuje povecan rast svake godine i obecava da bude ozbiljna konkurencija tehnologiji ekrana baziranim na tecnim kristalima. Posle kratkog uvoda u tematiku oganskih poluprovodnika, fotoprovodnika i organskih elektroluminiscentnih dioda, glavni deo predavanja ce biti posvecen doprinosima autora razumevanju procesa degradacije u organskim elektroluminiscentnim diodama i razvoju nove katode koja poboljsava kontrast ekrana.

ZORAN D. POPOVIC – kratka profesionalna biografija

Istrazivacki insteresi:

• Fotoprovodnost, transport i elektroluminiscencija u organskim materijalima
  • Kserografski fotoreceptori i OLED (Organske Elektroluminiscentne Diode) tehnologije
  • Kompjuterska kontrola eksperimenata, projektovanje elektronskih mernih uredjaja

Obrazovanje:

• Doktorat (Materials Science), McMaster University, Hamilton, Ontario, Canada, Octobar, 1974
  • Magistratura na Elektrotehnickom fakultetu u Beogradu, Oktobar, 1969, mentor Prof. Dimitrije Tjapkin
  • Dipl. Inz. Elektrotehnike, smer Tehnicke Fizike, Elektrotehnicki Fakultet u Beogradu, July, 1965

Nagrade:

• Nagrada Beogradskog Univerziteta za najboljeg studenta generacije na elektrotehnici, 1960-64
  • Excellence in Science and Technology Award, Corporate Research Group, Xerox Corporation, Decembar 1988
  • IS&T (Society for Imaging Science and Technology) 1991 Charles E. Ives nagrada za najbolji clanak
  • IS&T 1998 Chester Carlson (pronalazac kserografskog procesa kopiranja) nagrada za doprinose razumevanju principa rada kserografskih fotoreceptora

Zaposlenost:

• Konsultant (nezavisni naucni savetnik), Jan. 2006 – do danas
  • Profesor (Adjunct Professor), Univerzitet MakMaste, Hamilton, Ontario, Kanada, 1998 – do danas
  • Kanadski istrazivacki centar kompanije Kseroks, Xerox Research Centre of Canada (XRCC), 1974-2005, penzionisan u Decembru 2005 u zvanju Viseg (zasluznog) Naucnog istrazivaca (savetnika) (Research Fellow), ovo zvanje ima samo oko 30 istrazivaca kompanije Kseroks u celom svetu. Kompanija danas ima oko 50000 zaposlenih.
  • Insititut za Fiziku, Beogradski Univerzitet,
  • Fizika poluprovodnika i poluprovodnicki uredjaji, 1967-1971
  • Asistent na elektrotehnickom fakultetu u Beogradu, predmeti: Fizika cvrstog tela, Poluprovodnicke naprave, Elementi telekomunikacinih uredjaja, 1966-71

Publikacije

• 133 naucna rada (106 u referisanim publikacijama, 27 u publikacijama konferencija)
  • 52 patenta SAD
  • Radovi citirani preko 1500 puta.
  • Mnogobrojna predavanja po pozivu u Americi, Evropi, Japanu, Kini, Koreji.

Mentor tri studenta na doktorskim studijama.