Teorija Rešavanja Inventivnih Zadataka - TRIZ

Време23. јануар 2007. 15:00
ПредавачDr Dušan Rajić, dipl. inž., Naučni savetnik, Načelnik Sektora i predsednik Naučnog veća VTI
Местоsvecana Sala Gradjevinskog fakulteta

Na predavanje se pozivaju inzenjeri svih struka, menadzeri, konsultanti kao i svi ostali zainteresovani kojim ova teorija moze pomoci u resavanju tehnickih, ekonomskih i drugih problema u oblastima sa kojima se bave.

S postovanjem,
Dr J. Cvetić

APSTRAKT PREDAVANJA

TRIZ (rus. skr. od Teorija Rešavanja Inventivnih Zadataka) se smatra jednom od najpogodnijih naučnih metodologija za rešavanje istraživačkih, razvojnih, inovativnih i drugih problema na sistematičan i visoko efikasan način. Izučava se na 35 svetskih univerziteta, a praktično primenjuje u više od 500 najpoznatijih svetskih kompanija (sl. 1) i 23 zemlje. Dok u svetu interesovanje za TRIZ-om neprekidno raste (sl. 2), u našoj zemlji on se ne izučava ni na jednom univerzitetu i nema širu praktičnu primenu. U ovom predavanju biće objašnjeni osnovni TRIZ pojmovi, njegova struktura i funkcija (sl. 3). Težište će biti na objašnjenju primene TRIZ principa i matrice protivrečnosti, kao i algoritmu rešavanja inventivnih zadataka. Slušaoci će biti upoznati sa mogućnostima primene TRIZ-a u tehničkim i netehničkim oblastima.

S poštovanjem,
Dr Dušan Rajić