Karbonske nanotube - sinteza i primena

Време22. јун 2006. 16:00
ПредавачDr Bojan Bošković, Department of Materials Science and Metallurgy, University of Cambridge, England
МестоSala 141

Karbonske nanotube su svojim fascinantnim fizičkim i hemiskim osobinama privukle i nastavljaju da spajaju istraživače na univerzitetima i u industriji iz do sada razdvojenih disciplina hemije, fizike, elektrotehnike, mašinstva i biologije u jedinstvenu novu disciplinu koja se zove nanotehnologija. Nanotehnologija se bavi materijalima i sistemima čije su dimenzije ispod 100 nm i karbonske nanotube su jedan od najznačajnijih nanotehnoloških materijala. Kratak pregled osobina, primena i sinteze karbonskih nanotuba će biti predstavljen. Rezultati SEM, TEM i Raman analize karbonskih nanotuba sintetisanih na niskim temperaturama koristeći radio frekventnu, mikrotalasnu i DC plazmu biće upoređeni sa rezultatima analize karbonskih nanotuba dobijenih klasičnom CVD metodom na višim temperaturama. Najnovija metoda trodimenzionalnog rasta karbonskih nanotuba za MEMS primene razvijena u saradnji University of Cambridge-a i MIT-a biće prezentovana. Novi kompozitni materijal sa karbonskim nanotubama u matrici karbonskih fibera i njegove potencijalne primene biće takođe prezentovane.