Efikasni IIR filtri: projektovanje i realizacija

Време30. јун 2004. 15:00
Предавачprof. dr Ljiljana Milić, ETF Beograd
МестоInstitut "Mihajlo Pupin", Velika sala

Povodom njenog izbora u zvanje dopisnog člana Akademije inženjerskih nauka Srbije i Crne Gore, Institut "Mihajlo Pupin" organizuje predavanje prof. dr Ljiljane Milić pod nazivom "Efikasni IIR filtri: projektovanje i realizacija".

Digitalni filtri beskonačnog impulsnog odziva (IIR) su značajni zbog malog broja konstanti sa kojima se ostvaruje funkcija prenosa. U predavanju će biti prikazana jedna klasa eliptičkih IIR filtara koja omogućava da se broj konstanti množenja prepolovi u odnosu na standardna rešenja. Ta klasa filtara se naziva EMQF (Elliptic Minimal Q-Factors). Ove realizacije su pogodne za sve primene gde su male dimenzije i mala potrošnja najvažniji zahtevi kao što su na primer mobilne komunikacije.

U okviru predavanja biće prikazan koncept EMQF filtra i njegova primena u digitalnoj obradi signala:

• realizacije bez množača zasnovane na EMQF funkcijij prenosa i strukturama talasnih digitalnih filtara,
  • efiksano rešenje za half-band filtre i Hilbert-ove transformatore,
  • rešenje za IIR digitalne filtre aproksimativno linearne faze,
  • primena kod konverzije frekvencije odabiranja,
  • primena kod frekvencijaskog maskiranja,
  • primena kod banki filtara,
  • rešenje za programabilne digitalne filtre,
  • algoritmi za brzo i tačno projektovanje.

Na kraju predavanja će biti ukazano na nove pravce istraživanja u oblasti efikasnih IIR digitalnih filtara.